head image

 

 

2009 Saskatchewan Provincial BodyBuilding Figure Championship Results

June 13th, 2009
Saskatoon, SK








CATEGORY NAME CITY PLACE SCORE





Junior Women Ying Yang Tan Sasktatoon 1 5





Junior Men Steven Greba Endeavour 1 5

Blake Mitchell Emerald Park 2 10





Fitness Jennifer Roberge Saskatoon 1 16

Aaron Levesque Saskatoon 2 17

Amiee Roberge Saskatoon 3 28

Angelina Langford Shaunavon 4 38





Figure Short Lana Howe Carlyle 1 15

Marie Robertson Prince Albert 2 15

Tie broken by Head Judge Decision

Jennifer Landry Regina 3 33

Diana Wheeler Saskatoon 4 40

Sasha Atamanenko Saskatoon 5 46

Shannon Harder Martensville 6 65

Jenny Kattler Saskatoon 7 65

Tie broken by # of highest place scores

Jesse Hill Kerrobert 8 83

Kim Young Saskatoon 9 87





Figure Medium Alicia Simoneau Yorkton 1 13

Kim Gonzales Regina 2 17

Jeanette Wilson Saskatoon 3 30

Nancy Dzialo North Battleford 4 43

Jill Longworth Saskatoon 5 47

Rhonda Sabo Saskatoon 6 64

Brandi Swystun Saskatoon 7 72





Figure Tall Danielle Fisher Regina 1 17

Aaron Levesque Saskatoon 2 26

Micheline Shurvell Saskatoon 3 28

Nadine Howard Emerald Park 4 29

Shannon Berikoff Saskatoon 5 50





Masters Women Shauna Baccus Saskatoon 1 5





Masters Men Tun Tun Thant Regina 1 5

Dean Steeg Saskatoon 2 10

Gordon Dieter Asquith 3 15





Grand Masters Men Clayton Ewen Swift Current 1 5

Peter Endland Saskatoon 2 11

Vincent Jones Saskatoon 3 14





Women's Lightweight
Anelina Langford Shaunavon 1 5





Women's Heavyweight
Shauna Baccus Saskatoon 1 5





Men's Bantamweight Darren Beblow Regina 1 5

Garrett Blackwell Saskatoon 2 10

Garrett Smethurst Saskatoon 3 15





Men's Lightweight Joshua Bagchi Regina 1 5

Jeff Throssell Moose Jaw 2 11

Jamie Polson Saskatoon 3 13





Men's Welterweight John Chung Regina 1 5

Danny Greba Endeavour 2 12

Chris Pylypchuk Saskatoon 3 13

Greg Johnstone Saskatoon 4 20

Rob Tetreault Leoville 5 25





Men's Light Middleweight Matt Tsinkorang Saskatoon 1 5

Calvin Mooney Warman 2 10

Neil Tkatchuk Regina 3 16

Clayton Ewen Swift Current 4 19





Men's Middleweight Mitch Gauvin Swift Current 1 5

Kevin Henry Saskatoon 2 12

Dean Steeg Saskatoon 3 13

Royan Stewart Saskatoon 4 20





Men's Light Heavyweight Richard Dunbar Martensville 1 6

Steven Greba Endeavour 2 9





Men's Heavyweight Orland Carlson Saskatoon 1 7

Brad Turel Regina 2 8

Darcy Clarke Regina 3 15





Men's Elite Tun Tun Thant Regina 1 5

Steve Olson Saskatoon 2 10

Nidaa Achkar Biggar 3 15